HANDBAL MASCULIN
CUPA ROMÂNIEI
EDIȚIA 2013-2014

5-9 martie 2014

Modificările de program din Liga Na����ională de handbal masculin, generate de condițiile meteo nefavorabile din ianuarie, au dus și la reprogramarea Cupei României.
Anunțată inițial pentru perioada 26 februarie – 2 martie, �����competiția surprizelor������������� a fost amânată cu o săptămână. Astfel, turneul final va avea loc integral�� ��n intervalul 5-9 martie. Tragerea la sorți, localitatea ��i orele de desfășurare urmează să fie anunțate de către Federația Română de Handbal.
Ediția 2014 a Cupei României a fost deschisă, în premieră, ��i pentru echipele din eșaloanele inferioare. La turneul final vor participa cele 12 formații din Liga Națională ��i alte 4 venite din preliminarii, între care “satelitul” Științei Municipal Dedeman (calificat după o “dublă” eliminatorie cu HC Argeș Pitești). Bacăul va fi reprezentat așadar de două echipe la faza finală a Cupei României, situa��ie fără precedent în handbalul românesc. S-au mai calificat: AS Victoria Bucuresti, HC Vaslui si CSM Calarasi.

Jocurile de calificare la Cupa Romaniei

Etapa I

Știința Municipal Dedeman II Bacău – HC Argeș   40-23

Victoria Bucure����ti – Danubius Calăra��i��������     ��        ��  33-25

HC Vaslui – HC Făgăra��   ����  ��          ����     ��     ��  ��           37-28

Etapa a II-a

HC Arge�� – Știința Municipal Dedeman II Bacău    22-32

Danubius Calărași – AS Victoria București              ������ 21-14

HC Făgăraș – HC Vaslui                                          ����   21-32

În urma acestor jocuri s-au calificat Știința Municipal Dedeman II Bacău, AS Victoria București, HC Vaslui și CSM Cal��rași.

TURUL I/Optimi de finală

HCM CONSTANŢA ��� ENERGIA PANDURII  42-31 (20-18)

Ploieşti, Sala Olimpia
Arbitrii : Din/ Dinu

Energia Pandurii a părăsit Cupa României după primul tur.
Energia a avut ghinion după tragerea la sor��i a partidelor de la Cupa României. Sor��ii i-au scos în cale echipa campioană, HCM Constanța, echipă care domină handbalul românesc de ani buni. Plecați la Ploiești cu gândul să facă un meci mare, gorjenii au dat o replică t����ioasă Constan��ei în prima parte a meciului când au condus pe tabela de marcaj  și cu 3 goluri.

��n  prima repriză, desfă����urată sub semnul echilibrului, Energia a evoluat cu mult curaj, reu����ind în dese r��nduri s��-i pună ��n dificulatate pe jucătorii echipei campioane. S-a mers cap la cap pân�� aproape de finalul primei reprize când Energia r��mâne fără unul dintre jucătorii de bază, Mihai Asoltanei. Portarul Constanţei a ieșit necontrolat şi comis un fault grosolan la Asoltanei, plecat pe contraatac. Rudi Stănescu primeşte cartonaş roşu direct. Asoltanei părăseşte terenul pe targă, ��n aplauzele publicului şi încuraj��rile colegilor și ajunge la spital. Chiar dacă Energia a făcut o primă repriză foarte bună, a jucat�� curajos şi de la egal la egal cu echipa campioană, dobrogenii au intrat la pauză cu un avans de două goluri, scor 20-18.

După pauz��, campioana HCM Constanța a gestionat mai bine ��nceputul reprizei secunde ��i s-a desprins decisiv pe tabel����. Pentru Energia a fost o repriz�� de coșmar în care a încercat să limiteze proporțiile scorului. Scor final 42-31 pentru dobrogeni. Pentru Energia a fost primul și ultimul meci de la actuala edi��������ie a cupei României. De la Energia s-au remarcat portarul George Șelaru, care a avut câteva intervenții specatculoase și Darius Apolzan care a înscris 9 goluri în poarta constanțenilor.

ENERGIA: Darius Apolzan 9g, Florin Acatrinei 6g, Dorin Dragnea 5g, Laurențiu Dinescu 5g, Paul Giotoiu 4g, Andrei Enache 1g, Răzvan Mledenciu 1g, Cristian  Antonaru, George Șelaru, Mihai Asoltanei, Vali Popescu, Cosmin Liberț, Martin Juzbasic. Antrenor: Liviu Andrieș.
  Constanța: Alex Șimicu 9g, Laurențiu Toma 8g, Bogdan Criciotoiu 6g, Marius Stavrositu 4g, Marius Novanc 4g, Predrag Vujadinovic 3g, Alex Csepreghi 2g, George Buricea 2g, Branislav Agelovski 2g, Bogdan Șoldănescu 2g, Ramon Șomlea 1g, Mihai Popescu, Rudi Stănescu. Antrenor: Zvonko Shundovski.

Liviu Andrieş a început partida de la Ploieşti cu următorul ���7″: Cristian Antonaru-portar, Florin Acatrinei, Dorin Dragnea, Paul Giotoiu, Mihai Asoltanei, Darius Apolzan, Laurenţiu Dinescu.

���� Filmul meciului: Energia are mingea la primul atac, dar Giotoiu face fault la Şimicu, iar pe atacul poziţional, Constanţa deschide scorul prin Alex Csepreghi. Dragnea înscrie şi el pentru Energia, dar arbitrii anulează reuşita acestuia. Constanţa face imediat 2-0. Primul gol al Energiei vine de la Apolzan, servit excelent de Asoltanei. Csepreghi face 3-1. Apolzan d�� imediat replica, Dinescu îl angajează bine pe Apolzan care marchează fără emoţii, scor 3-2 pentru Constanţa. HCM face 4-2 datorită principalului ei marcator, Alex Şimicu. Dorin Dragnea are un început bun de meci şi marchează dup�� o aruncare puternică, 4-3 pentru constănţeni după cinci minute de joc. Şimicu aruncă din nou foarte puternic, Antonaru nu se poate opune trasorului şi se face 5-3. Giotoiu se luptă din greu  pe semicercul advers şi scoate o aruncare de la 7 metri. Apolzan ��nscrie, scor 5-4.  Constanţa greşeşte pe atac, iar Acatrinei îl serveşte excelent pe Giotoiu pe semicerc, pivotul Energiei aduce egalarea, 5-5 în minutul 8. Iese la rampă extrema Constanţei, Laurenţiu Toma care înscrie pentru 6-5. Dragnea are o aruncare de excepţie de la şold şi egalează din nou situaţia, 6-6. Se merge cap la cap, Şimicu este din nou la finalizare, pentru 7-6. Dinescu dă replica pentru Energia cu un gol din aruncare, de pe 9m, egalitate la 7. Constănţenii rateaz�� pe aruncarea lui Şimicu, pe contră Dragnea înscrie cu toată opozi��ia lui Şimicu. Energia preia pentru prima dată conducerea în acest meci şi beneficiază şi de o eliminare de două minute la Şimicu. Gorjenii ratează oportunitatea de a se desprinde la două goluri, Acatrinei ratează singur cu portarul. Pe contră,  Buricea egalează, scor 8-8. Vali Popescu comite fault la Buricea şi este ��i el eliminat două minute. Balanţa numerică din teren se echilibrează, la fel şi situaţia pe tabelă după 10 minute de joc, scor 8-8. Golgeterul Energiei, Acatrinei, ratează din nou din postura de unu contra unu cu portarul advers, în timp ce Şimicu marchează pentru echipa sa, scor 9-8. ��imicu este de neoprit şi înscrie pe bandă, scor 10-8 pentru HCM. Dinescu ţine Energia aproape de constănţeni pe tabelă, 10-9, după un gol superb. ��şi intră în rol şi Şelaru cu o primă paradă. Toma profită de o greşeală a gorjenilor şi înscrie pe contraatac, scor 11-9. În teren intră şi fostul jucător al Energiei, Bogdan Criciotoiu, care face 12-9, după o aruncare în forţă. Albert Cristescu face fault la Dinescu, arbitrii dictează eliminare şi 7m, iar Apolzan înscrie pentru 12-10. George Şelaru se opune la aruncarea lui Şimicu şi îl lansează pe Dragnea care înscrie, scor 12-11. Şelaru pare în formă şi scote din nou, în extremis, iar pe faza a doua, Asoltanei scoate o eliminare la Şimicu şi o aruncare de la 7m. Era minutul 18 şi Energia avea doi oameni în plus. Apolzan ratează aruncarea de la 7m. Totuşi, Energia profită de superioritatea numerică din teren şi Acatrinei egalează situaţia pe tabelă, scor 12-12. Mai mult, Paul Giotoiu aduce din nou Energia ��n avantaj, cu o execuţie superbă, scor 13-12 pentru gruparea gorjeană. În poartă, Şelaru trece printr-o perioadă foarte bună a meciului şi are dou�� parade consecutive, a doua din postura de unu contra unu cu Angelovski. ��n minutul 20 , cu toată opoziţia lui Popescu, Acatrinei marchează din nou şi Energia conduce cu 14-12. Antrenorul Constanţei, Shundovski, cere imediat time-out, iritat de jocul echipei sale. La reluare, Energia se apăr�� bine şi Acatrinei, cu o schimbare de direcţie pe aruncare înscrie pentru 15-12. Energia părea decisă să facă un meci mare. Novanc reduce rapid din diferenţă, 15-13. Energia duce un atac prelungit la capătul c��ruia Apolzan trimte minegea ����n plasa porţii constănţene pentru un scor de 16-13. Novanc se descurcă din nou bine pe semicercul oltean ��i scorul devine 16-14 pentru trupa lui Liviu Andrieş. Antrenorul Energie cere şi el time-out. Dar, cei care aveau să înscrie la reluare erau tot dobrogenii prin Toma, scorul era ��n acel moment 16-15 pentru Energia. În minutul 25 Energia l-a pierdut pe Mihai Asoltanei, accidentat! ��elaru are o nouă intervenţie în faţa atacului echipei campioane şi îl lansează pe Mihai Asoltanei. Portarul Constanţei iese necontrolat ����i comite un fault grosolan la Asoltanei. Rudi Stănescu prime��te cartonaş roşu direct. Asoltanei p��r��seşte terenul pe targă, ��n aplauzele publicului şi încurajările colegilor. Energia primeşte lovitură de la 7m, dar Popescu, care l-a înlocuit pe Stănescu, apără aruncarea lui Acatrinei. Stavrositu egalează la faza următoare, scor 16-16. Dinescu înscrie din nou pentru Energia care revine în avantaj, scor 17-16 pentru gorjeni. A fost ultima dată când elevii lui Andrieş au condus în acest meci. Toma egalează din nou pentru Constanţa. Tot Toma este cel care aduce Constan��a în avantaj. Beneficiază de o lansare în adâncime, reuşeşte să înscrie pentru 18-17, în plus Constanţa beneficază şi de eliminarea lui Andrei Enache, după faultul la Toma, la faza golului. Energia juca ultimele două minute ale primei reprize în inferioritate numerică. După o fază încâlcită la mijlocul terenului, deşi Energia era în inferioritate numerică, Dragnea recuperează o minge pe contraatacul Constan��ei şi îl serveşte pe Acatrinei care egalează, scor 18-18, ultima dată când s-a consemnat situaţia de egalitate pe tabela de marcaj. Constanţa profită de omul în plus şi înscrie prin Şimicu, scor 19-18. Finalul primei reprize aparţine tot Constanţei. ��imicu arunc�� la poartă şi înscrie cu noroc, mingea fiind deviată de un jucător al Energiei, ��elaru fiind păcălit de traiectoria mingii. Dinescu, care s-a opus aruncării lui ��imicu a fost eliminat două minute şi Energia juca pentru câteva secunde cu doi oameni în minus. ��n cele câteva secunde rămase până la final a revenit pe parchet Enache, după eliminarea de două minute, dar nu s- a mai înt������mplat nimic notabil.�� Energia a făcut o primă repriz�� foarte bun��, a jucat�� curajos şi de la egal la egal cu echipa campioană. Scor la pauză: 20-18 pentru HCM Constanţa.

Repriza a doua a început cum nu se poate mai prost pentru Energia. După pierderea lui Asoltanei, accidentat şi Dinescu eliminat în secundele de final ale primei reprize, Acatrinei este şi el eliminat. Se face 21-18 pentru HCM.  Deşi ataca cu doar patru oameni, Energia reduce din diferenţă. Apolzan i-a pe cont propriu o acţiune şi înscrie împotriva cursului jocului, 21-19. Constanţa mai înscrie odată prin Criciotoiu, scor 22-19. Cu toate acestea  Energia rezistă bine ��n inferioritate numerică. ��elaru mai are o intervenţie la Novanc.  Se reface egalitatea numerică, iar Aplozan se strecoară prin apărarea adversă şi marchează pentru 22-20. Constanţa presează şi Criciotoiu marchează din nou din aruncare. Gorjenii greşesc pe atacul poziţional, Dinescu ratează nepermis  ��i Toma profită şi duce scorul la 24-20 pentru echipa sa. După cinci minute de la reluare, Constanţa se distan��ează la cinci goluri printr-o nouă reu��ită a lui Şimicu. Popescu face minuni în poarta Constanţei, iar Toma face pe contră 26-20. Echilibru partidei se rupe, Energia nu se mai regăseşte, Dinescu scapă o minge în aut, dar Şelaru salvează situaţia cu o nouă intervenţie. Acatrinei greşeşte şi el o pasă uşoară, Criciotoiu profită de cadoul făcut şi înscrie, scor 27-20. Energia nu se mai regăseşte nici de la 7m, Apolzan ratează aruncarea. Popescu închide practic poarta Constanţei. Şi de cealaltă parte, Şelaru mai are o intervenţie de manual, iar pe faza a doua, Enache, improvizat extremă în locul lui Asoltanei,  punctează pentru 27-21. Buricea măreşte diferenţa în minutul 40 la şapte goluri, scor 28-21. Echipa de la malul mării crează o fază de toată frumuseţea şi Toma face 29-21. Energia a avut parte de 10 minute de coşmar. Acatrinei mai reduce din diferenţă, în timp ce în poarta Energiei intră şi cel de al treilea portar al gorjenilor, Martin Juzbasic. Stavrositu cu dou�� reuşite pentru Constanţa���� şi Acatrinei pentru Energia au făcut ca scorul să arate 31-23 pentru dobrogeni. Vali Popescu este eliminat două minute, iar Şimicu punctează din nou, demonstrând de ce a fost declarat cel mai bun handbalist al ��ntrecerii interne. În minutul 45 scorul era 32-23.  Vujadinovic duce  Constanţa la 10 goluri diferenţă. Giotoiu se luptă din greu cu apărarea adversă şi înscrie din nou, scor 33-24, dar Stavrositu reface imediat diferenţa de 10 goluri. Dragnea î��i trece din nou numele pe lista marcatorilor, cu o reuşită venită din extrem��. Giotoiu punctează din nou. Energia mai reduce din diferenţă prin Apolzan pe contraatac, scor 34-27. Minutul 50 aduce un nou gol pentru Constanţa, Criciotoiu înscrie în forţă şi Vujadinovic face 36-27 câteva secunde mai târziu după o ratare a oltenilor. În ciuda rezultatului Giotoiu face un meci bun şi scoate o lovitură de la 7m, dar Dragnea trimite peste poart��! Repriza de coşmar continuă pe Energia care primeşte gol de la Cristescu ����������i mai apoi de la Angelovski, scorul pe tabelă fiind 38-27. Energia pare resemnată, Vujadinovic face 39-27. Dragnea se lupt�� pentru o minge, scoate 7m şi eliminare la Bogdan Şoldănescu. Mledenciu înscrie de la 7m şi scorul în minutul 55 era 39-28.�� Trei minute mai târziu se consemna cea mai mare diferenţă de scor din acest meci, de 13 goluri. Şoldănescu înscrie şi scorul arăta 41-28. Dinescu mai înscrie şi el odată pentru 41-29. Şelaru încearcă din răsputeri să limiteze proporţiile scorului. Apăr�� în primă fază aruncarea lui ����oldănescu, apoi pe cea a lui Şimicu, dar nu se mai poate opune golului la aruncarea lui Şoldănescu, după ce mingea revenit la acesta, scor 42-29.�� Giotoiu, cu bolt�� peste portarul Popescu, înscrie un gol superb. Energia ��ncheie cu gol meciul, prin reuşita lui Apolzan. Scor final : HCM CONSTAN��A -ENERGIA PANDURII 42-31. Aventura în Cupa României s-a încheiat după primul meci.

ALTE REZULTATE – OPTIMI
    HCM Minaur Baia Mare a trecut de HC Odorhei în optimile Cupei României, scor 29-27 (15-15), la capătul unui meci cu multe r��sturnări de scor. Băimărenii au oferit cea mai mare surpriză de pân�� acum a competiției, elimin����nd una dintre pretendentele al trofeu. Echipa antrenată de Gheorghe Covaciu a câştigat cu emotii meciul cu HC Odorhei. Băim����renii au condus în startul partidei, însă rivalii lor au preluat conducerea după 14 minute. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 15-15, după golul lui Huba Talas. Minaur a controlat jocul la reluare. Odorhei a egalat de dou�� ori ��i chiar a preluat conducerea la jumătatea actului secund, ��nsă nu a putut evita înfrângerea. Pe final, Grasu şi Sabou au fost cei mai buni juc����tori ai lui Minaur Baia Mare, care s-a impus cu 29-27.
   Cel mai asteptat meci al zilei i-a adus in arena pe campionii de la HCM Constanta, care au întâlnit Energia. Prima repriză a fost extrem de disputată, iar gorjenii au reușit să se ridice la nivelul adversarei. Chiar dacă Energia a condus cu 16-13, la vestiare s-a intrat însă cu avantaj de două goluri pentru constăn��eni. Partea secunda a adus desprinderea campioanei ����� HCM a înscris gol după gol și s-a impus cu 42-31.
   Potaissa Turda a reușit să înving�� pe CSU Suceava în optimile Cupei României, scor 32-30, și merge în sferturile competiției, unde va înt����lni pe HCM Constanța.
   HC Vaslui este singura reprezentantă a eșaloanelor secunde care merge în faza sferturilor de finală. Echipa condusă de Leonard Bibirig a trecut de CS Caraș Severin cu 34-18 și se bate cu Minaur pentru un loc ��n penultimul act
��  Cel mai dezechilibrat meci din faza optimilor de finală ale Cupei României a fost cel dintre Steaua București și Victoria București. Într-o partid�� disputată la Brazi, divizionara B a făcut față o repriză, dar a cedat din toate punctele de vedere în a doua.
   Pe h��rtie, CSM București pleca cu a doua șansă în fața unei echipe a Căl��rașiului cu pretenții mari. Tinerii elevi ai lui Bozo Rudic au răsturnat calculele hârtiei și s-au impus, 37-33, de��i la pauză erau conduși cu 19-17.
  Dinamo București s-a calificat între primele opt echipe în Cupa României, după ce a trecut de Poli Timișoara, fără probleme, scor 29-24. Echipa din capitală va întâlni pe Știința Bacău în sferturi, formație ��n fața căreia a pierdut categoric în campionat.

Optimile de finală (5 martie):
Meci 1: Ştiinţa Bacău I ��� Ştiinţa Bacău II ��          ����           ������ 42-33 (24-12)      ��         ��     ora 11:00, Sala Brazi
Meci 2: Poli Timișoara-Dinamo București            ��  ��     �� 24-29 (9-13)   ����   ��              �� ora 16:00, Sala Olimpia
Meci 3: Steaua Bucureşti ����� H.C. Victoria Bucureşti        39-14 (13-9)  ����  ��    ��            ��  ora 14:00, Sala Brazi
Meci 4: CSM C����lărași – CSM București              ��    ����      33-37 (19-17) ����  ��     ��             ora 14:00, Sala Olimpia
Meci 5: ENERGIA PANDURII -HCM CONSTANȚA����  ��   ��    42-31 (20-18)       ��        ��       ora 20:00, Sala Olimpia
Meci 6: CSU Suceava – Potaissa Turda     ������ ��    ��            32-30 (15-12)            �� ��  ��������  ��  ora 17:00, Sala Brazi
Meci 7: CS Caraş Severin – HC Vaslui   ��             ��          18-34 (6-16)                  ��       ora 20:00, Sala Brazi
Meci 8: HC Odorhei – HC Baia Mare ��  ��    ��  ��           ��  ��  27-29 (15-15)          ��       ����    �� ora 18:00, Sala Olimpia

SFERTURI
Știința Bacău a învins pe Dinamo București în primul sfert de final al Cupei României, scor 37-27 (19-15), și își așteaptă adversara, pe CSM București în semifinale.  Meciul a fost echilibrat în primele 25 de minute, dar, din acel moment băcăuanii s-au desprins decisiv pe tabelă.
�� CSM Bucure��ti este a doua semifinalistă a Cupei României după ce a trecut de Steaua București, scor 31-28 (16-12). În penultimul act, elevii lui Bozo Rudic vor înt����lni Știința Bacău, vicecampioana României.
  HCM Constanța merge și ea în penultimul act, după Știin����a Bacău ��i CSM București, în urma victoriei 29-22 în fața celor de la Potaissa Turda. Meciul a fost echilibrat în prima repriză, dar în actul secund valoarea superioară a campionilor ��i-a spus cuv��ntul.
  HC Vaslui continuă aventura ����������n Cupa României după victoria cu 28-22, în fața Minaurului. Misiunea este însă infernală în penultimul act, unde elevii lui Leonard Bibirig vor da piept cu HCM Constanța.

Sferturile de finală (6 martie):
Sfert 1: Știința Bacău – Dinamo București       ����  37-27 (19-15)                ������ ora 14:00, Sala Olimpia
Sfert 2: CSM București ��� Steaua Bucure��ti        31-28 (16-12)      ����           ora 16:00, Sala Olimpia
Sfert 3: HCM Constan����a – Potaissa Turda      ��    29-22 (15-14)    ��             ora 18:00, Sala Olimpia
Sfert 4: HC Vaslui – Minaur Baia Mare              28-22 (16-13)    �� ��            ora 20:00, Sala Olimpia

SEMIFINALE

Dacă Știința Bacău nu a avut nicio emoție cu CSM București, dominând partida de la un capăt la cel��lalt, HCM Constanța a avut de tras cu HC Vaslui. Moldovenii au evoluat foarte bine în prima repriză, în care au condus chiar și la patru goluri, 9-5, dar în care au cedat pe final, în momentul în care HCM a evoluat cu trei jucători mai mult ! În partea a doua, campioana și-a revenit și a evoluat din ce ��n ce mai bine, impun��ndu-se cu 34-26.

Semifinale (8 martie):
Învingătoare sfert 1-Învingătoare sfert 2   Știința Bacău – CSM București     31-21 (17-9)       ora 12:30, Sala  Olimpia
Învingătoare sfert 3-����nvingătoare sfert 4   HCM Constanța ����� HC Vaslui        34-26 (16-14)��   ora  14:30, Sala Olimpia

FINALA (9 martie)       ��    ��    ��������        ������              ����               ��                     ora 18:30, Sala Olimpia

HCM CONSTANȚA  – ȘTIINȚA BACĂU 45-44 (12-17, 28-28, 31-31, 36-36)

HCM Constanța a învins Știința Bacău pentru a treia oară consecutiv în finala Cupei României, scor 45-44, după aruncările de la șapte metri ! Bacăul a avut un avantaj de șapte goluri ��n minutul 50, dar ��imicu și compania au întors rezultatul, egalând la 28, la ultima fază a meciului.Campioana a fost de nerecunoscut timp de 50 de minute în marea finală de la Ploiești, în care Bac��ul a făcut ce a vrut. Campioana a avut 1-0 și 2-1 în debutul partidei, însă din acel moment Știința a preluat conducerea și nu a mai cedat-o până la finalul timpului regulamentar. Rotaru, Ghiță și Ramba au fost ��n mare vervă, iar Tamaș de netrecut între buturi, astfel că elevii lui Eliodor Voica au reușit să se distanțeze, treptat, pe tabelă. În minutul 17, Tăr����ță desprindea Bacăul la cinci goluri, 11-6, iar diferența s-a menținut pân�� la finalul primei părți. ��tiința a continuat să joace bine și dup�� pauză. Eliodor Voica a recurs la o ap��rare om la om la principalul marcator al campionilor, Alexandru Șimicu, iar HCM a găsit tot mai greu drumul către poartă. Mai mult, băcăuanii p����reau că se desprind decisiv pe tabel�� în minutul 50, când Mihai Bujor înscria pentru 27-20, dar timpul de odihnă solicitat de Zvonko Sundovski a schimbat complet datele partidei. Campionii au egalat la 27 în opt minute, ajutată de o apărare avansată, iar finalul a fost incendiar, în care Bac����������ul a primit o aruncare de la șapte metri, contestată vehement de campioni. Toma a primit cartonașul roșu, antrenorul Constanței a fost eliminat timp două minute, în timp ce Ghiță transforma penalitatea. La poarta cealaltă, Criciotoiu a obținut o aruncare de la șapte metri la rândul lui, iar ��imicu și-a făcut datoria ��i a trimis partida în prelungiri. Prelungiri care au fost, la r��ndul lor, dramatice. Rotaru și Ramba au înscris în primele cinci minute ale reprizei, Constanța a mai revenit o dată, marcând de trei ori consecutiv, prin ��imicu, Cristescu și Buricea (31-30), dar Ghiț��, cu o aruncare de la șold, a amânat deznodământul. Următoarele zece minute au fost la fel de „nebune” ca și restul partidei. Cele două echipe au trecut pe rând la conducere, iar Ghiță și Șimicu au ratat câte o aruncare de la șapte metri, în timp ce jucătorul Constanței a avut golul victoriei în mână, în final, însă aruncarea sa a nimerit transversala și astfel partida ajungea la aruncările de departajare. Spectacolul a continuat ��i aici. Primul care a ratat a fost Păunică, însă Șimicu n-a avut nervii tari pentru a transforma penalitatea decisivă. Grigoraș a apărat aruncarea celui mai bun juc��tor român din 2013 și a mai dat o șansă Bacăului, iar Ghiță n-a refuzat propunerea: 40-40 și suspansul continua.  Constanța a avut de încă două ori șansa de a c��știga Cupa. Da Silva și Stavrositu au transformat făr���� emoții primele penalități, după care, pe rând Păunic��, Criciotoiu, Rotaru ��i Vujadinovic au ratat în fața lui Stănescu, Popescu și Grigoraș (de două ori). Următoarele trei serii au fost transformate în gol de către Ramba, Ghiț���� și Da Silva, respectiv Csepreghi, Șimicu și Stavrositu, iar cel care a greșit a fost Ramba, cel mai bun realizator al Științei din acest meci. Interul stânga a aruncat în capul lui Stănescu și Csepreghi a ��ncheiat conturile după aproape trei ore de spectacol total, ��n care, poate, nu ar fi meritat nicio echipă să piardă.

����  HCM Constanța-Știința Bacău 45-44 (12-17, 28-28, 31-31, 36-36)
HCM Constanța: Popescu, Stănescu (portari), Șimicu 11 goluri (1 din 7m), Toma 9 (1 din 7m), Novanc 4, Stavrositu 4 (2 din 7m), Buricea 3, Criciotoiu 2, Vujadinovic 1, Csepreghi 1, Cristescu 1, Angelovski, Șold����nescu
Știința Bacău: Tama��, Grigoraș (portari), Ramba 11 goluri, Ghi����ă 7 (1 din 7m), Rotaru 5, T��������r��ță 5, M. Bujor 2, Rusia 2, Da Silva 2 (ambele din 7m), Păunică 1, Johansson 1, Iancu, G. Bujor, Vartic, Fenici
Aruncări de la 7m (excluzând aruncările de departajare): 8/4, respectiv 6/3
Eliminări: Șimicu, Toma, Buricea (3), respectiv Iancu, Rusia (2), Celestin, Tărîță, Johansson (2), Fenici (2)
Cartonașe roșii: Toma, Buricea (3 eliminări)
Au transformat la 7m: Stavrositu (3), Csepreghi (3), Criciotoiu, Vujadinovic, Șimicu, respectiv Da Silva (3), Ghiță (2), Ramba (2), Rotaru
Au ratat la 7m: Șimicu, Criciotoiu, Vujadinovic, respectiv P��unică (2), Rotaru, Ramba