CUPA ROMÂNIEI / FINAL 4 – SEZON 2008-2009

Energia vs Elba Timisoara 28 ian 2009CUPA ROMÂNIEI

(12-13, 23-17, 19-17, 22-22)

Sibiu, 08.10. 2008 ,ora 17.00, Sala Sporturilor “Transilvania”
Arbitrii : Doru Vinaşi, Stelian Bănică, Marius Epure

Energia: Kibwe Trim 21p, Josh Jackson 15p, Louis Darby 12p, Bogdan Popescu 12p, Rareş Apostol 4p, Edjuan Green 3p, Porter Troupe 2p, Miko Golubovic, Daniel Ilie, Constantin Amarghioalei, Radu Stroescu, Alexandru Gliga. Antrenor: Theo Evans.

Energia Rovinari a debutat, oficial, în competiţiile rezervate echipelor de prima ligă, cu un meci în Cupa Rom��niei. Baschetbaliştii pregăti����i de americanul Theo Evans au întâlnit în deplasare pe CSU Atlassib Sibiu, acesta fiind primul joc oficial pe care echipa de baschet l-a susţinut în actuala formulă. Lotul a fost mult îmbunătăţit după promovarea ��n divizia A, cinci dintre juc��torii transferaţi venind din Statele Unite ale Americii. A treia clasată la finalul sezonului trecut a câştigat greu contra Energiei, CSU Atlassib Sibiu a avut un meci dificil pe teren propriu cu Energia Rovinari. Energia a pierdut cu scorul de 69-76, astfel că un succes în manşa a doua, la o diferenţ�� mai mare de şapte puncte, este echivalent cu accederea într-o fază superioară a competiţiei.

Manşa retur

ENERGIA CSU Atlassib Sibiu 85-73 (27-21, 16-23, 24-16, 18-13)

Tg-Jiu, 29.10.2008, ora 17.00, Sala Sporturilor
Arbitrii: Doru Vinaşi, Marius Epure, Gabriel Roceanu

Energia: Joshua Jackson 19p, Kibwe Trim 19p, Bogdan Popescu 18p, Porter Troupe 13p, Louis Darby 10p, Miko Golubovic 4p, Edjuan Green 2p, Rareş Apostol, Alexandru Ilie. Antrenor : Theo Evans.

Calificare istorică!!

Creditaţi cu şansa a doua în faţa celor de la CSU Sibiu, baschetbaliştii de la Energia aveau şanse reale de calificare în turul doi al Cupei României. Astfel, noua echipă de baschet a Energiei începe să facă istorie la Târgu Jiu. După cele două succese(la vremea aceea) ��nregistrate ����n campionatul Diviziei A, gruparea gorjeană şi-a continuat traseul peste aşteptări şi în Cupa României, reuşind să se califice în faza sferturilor acestei competiţii. Victorie, la nu mai puţin de 12 puncte diferenţă in meciul retur al Cupei cu puternica formaţie CSU Atlassib Sibiu.

Turul II – Sferturi de finală

ManşaTur

ENERGIA BC Timişoara 84-77 (26-17, 24-16, 16, 24, 18-20)

Tg-Jiu, 28.01.2009,ora 17.00, Sala Sporturilor
Arbitrii: Vinaşi Doru, Şerban Mircea, Dima Gabriel
Observator: Ion Olaru

Energia: Paul Hafford 20p, Joshua Jackson 15p, Louis Darby 12p, Kibwe Trim 11p, Bogdan Popescu 9p, Porter Troupe 8p, Adrian Voinescu 5p, Edjuan Green 4p, Rareş Apostol, Miko Golubovic. Antrenor : Theo Evans.

Victorie in Cupa României!

Baschetbaliştii de la Energia au câştigat primul meci ��n 2009 in fata celor de la Elba Timişoara in Cupa României. Faza a II-a a cupei a propus la Târgu Jiu, în prima manşă, un meci între Energia şi Elba Timişoara. În precedenta întâlnire din campionat, gorjenii i-au zdrobit pe bănăţeni care au pierdut la 30 de puncte. Acum, însetaţi de victorie, elevii lui Theo Evans au fost la un pas să repete istoria şi să câştige la un scor asemănător…După un prim sfert ��n care au dat un adevărat recital pe parchet, urmat de un sfert secund la fel de reuşit, Energia avea la pauză un avantaj confortabil pe tabelă de 17 puncte, 50-33. Mai mult, în chiar primul minut al reprizei a doua, s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor, 19 puncte ����n favoarea gorjenilor. Galopul gazdelor s-a transformat uşor într-o cursă de urmărire a oaspeţilor care, beneficiind de absenţa din teren a celui mai bun jucător al Energiei, Darby, a început să recupereze din handicap. Bănăţenii au c��ştigat sfertul trei la opt puncte, iar în minutul 35 s-au apropiat la doar cinci puncte, 75-70. Reintr������nd în teren, Darby a reuşit să readucă Energia la o diferenţă cât de cât însemnată, aşa că la final gazdele au câştigat la şapte puncte diferenţă. Pentru o primă manşă, o victorie la şapte puncte în faţa Timi��oarei, este un rezultat bun, dătător de speranţe. Acasă, Elba a câştigat tot ����n acest sezon, iar avantajul Energiei va trebui conservat la partida retur din Banat. Despre meciul propriu zis, tehnicianul Energiei, Theo Evans, a fost de p��rere că echipa sa a reuşit un joc bun după înfrangerea înregistrată contra Asesoftului.

Theo Evan, antrenor principal Energia:” Am făcut un joc bun, am condus şi la o diferenţă de 19 puncte, însă din păcate nu am reuşit să ne conservăm acel avantaj. Am ratat foarte multe aruncări libere, în prima repriză am făcut un meci bun şi pe atac şi pe apărare, însă în cea de-a doua adversarii au venit peste noi beneficiind de unele aruncări de trei puncte”

Dragan Petricevic, antrenorul Timişoarei:„Nu e uşor pentru noi să câştigăm la peste şapte puncte. Atunci vor fi dou�� meciuri consecutive, vom juca cu Energia şi în campionat şi în cupă. Rămâne ca echipa mai concentrată să aibă de câ��tigat”

Manşa Retur

BC Timişoara – ENERGIA 84-86 (17-23, 28-16, 17-24, 22-23)

Timişoara, 25.02.2009, ora 17.00, Sala “Constantin Jude”
Arbitrii : Gabriel Roceanu, Mircea Şerban, Ciprian Stoica

Energia : Josh Jackson 22p, Bogdan Popescu 20p, Kibwe Trim 19p, Louis Darby 17p, Paul Hafford 6p, Porter Troupe 2p, Edjuan Green, Adrian Voinescu. Antrenor: Theo Evans.

CALIFICAŢI ÎN FINAL FOUR!!!

Energia reuşeşete o participare istorică în Final Four în Cupa României chiar în primul sezon de primă ligă. Echipa din Târgu Jiu, care a fost revelaţia acestui sezon în turul sezonului regulat al campionatului naţional de baschet masculin, reuşeşte să fie şi revelaţia Cupei României. Calificată în sferturile de finală ale Cupei Rom��niei, Energia a reuşit calificarea în careul de aşi după ce a a eliminat din competiţie pe Elba Timişoara. Scorul general al întâlnirilor dintre cele două formaţii a fost de 170 la 161, Energia adjudecându-şi victoria în ambele meciuri. Baschetbaliştii de la Energia au demonstrat de această dat�� că ��nfrângerea din campionat în faţa celor de la Elba a fost un accident. Meciul a inceput bine pentru baschetbalistii nostrii, finalul primului sfert găsind Energia cu un avantaj de 6 puncte, 17-23. În sfertul doi Timişoara revine la conducere, scorul a devenit 45- 39 la pauză. Energia a ��nceput mai bine repriza a doua şi a egalat în doar patru minute scorul fiind 53-53 în minutul 24. Două minute mai târziu gorjenii erau deja în avantaj ��i Elba simtea ca pierde calificarea în cupă, scorul după sfertul trei fiind favorabil tot gorjenilor, scor 62-63. Sfertul patru a fost decisiv şi a fost adjudecat de elevii lui Evans, care, cu un minut înainte de finalul partidei aveau un avantaj de trei puncte, scor 80-83 pentru ca la final scorul să fie de 84-86. Energia s-a întors acasă cu un bilanţ pozitiv din Banat chiar dacă a pierdut meciul din campionat, calificarea ��n Final Four fiind destul de importantă pentru o nou-promovată.

Theo Evans, antrenor principal Energia:” Elba Timişoara e greu de bătut acasă. Dar, în meciul doi, cel din cupă, ne-am concentrat şi am fost mai motivaţi şi de aceea am câştigat. Suntem singura echipă venită din divizia a doua care a ajuns în final four. Suntem şi singura echipă care a învins Elba la Timişoara în acest sezon”

Echipele calificate pentru turneul final sunt: ENERGIA, CSU Asesoft Ploieşti, CSU Cuadripol Braşov şi CS Otopeni.