HANDBAL MASCULIN
CUPA ROMÂNIEI
EDI��IA 2012-2013

Brașov, 17-19 MAI 2013

��    Sala Sporturilor din Braşov a găzduit ediţia 2013 a Cupei României la handbal masculin, care reuneşte cele mai bune 8 echipe din Liga naţională. Finala din 2012 a fost câştigat���� de HCM Constanţa, care a învins în finală Ştiinţa Bacău cu 30-25, la Baia Mare. Constănţenii, cu 8 titluri naţionale şi 3 cupe, pornesc din postura de favoriţi la câ��tigarea unui nou trofeu, care i-ar aduce al 4-lea event din palmares. Pentru jocurile din sferturi şi semifinale, în caz de egalitate după scurgerea timpului regulamentar de joc, se va proceda direct la executarea aruncărilor de la 7 metri, în serii de câte 5 aruncări. În finală, dac�� scorul este egal după 60 de minute se trece la 2 reprize de prelungiri de c������������������������������������������������������������������������������������������������������te 5 minute. Dacă se menţine echilibrul, se trece la lovituri de la 7 m.

HCM Constanța – ENERGIA PANDURII  25-23 (11-14)

HCM Constanța: ��imicu 8 goluri, Val 3, Criciotoiu 3, Sabou 3 (1 din 7m), Toma 2, Sadoveac 2, Dragicevic 1, Stavrositu 1, Angelovski 1, Humet 1, Cutura, Popescu (9 intervenții), Stănescu (4 interven����ii). Antrenor: Zvonko Sundovski
ENERGIA: Mihai Asoltanei 8 g, Mihai���� Păiuș 5g, Ionuț  Mazilu 3g, Darius Apolzan 2g, Andrei Enache 2g, Dorin Dragnea 1, Paul Giotoiu 1, Răzvan Mledenciu 1g, Vali Popescu, Ioan Roșca, Dan Ilieș, Rok Jelovcan (12 intervenții), Adrian Rădulescu, Bogdan Motoi. Antrenor: Liviu Andrieș.

HCM Constanța a trecut de la agonie la extaz, ��n sfertul de finală cu Energia Târgu Jiu din Cupa României! Campioana s-a impus cu emo��ii, reușind să remonteze spectaculos în ultimele 10 minute ale partidei și să c����tige cu scorul de 25-23!  HCM Constanța a fost de nerecunoscut ��n prima repriză, câștigată de ambițioasa echipă antrenată de Liviu Andrieș cu 14-11. Lucrurile n-au stat chiar bine pentru campioană nici dup�� pauză, Târgu Jiu conducând și cu 4 goluri în primele 10 minute. Reacția de orgoliu a jucătorilor lui Zvonko Sundovski a venit însă la momentul potrivit: de la jumătatea reprizei secunde, HCM a început cursa de urm��rire și a egalat în minutul 51 prin Alberto Val, după o combinație rapidă cu Sabou pe semicercul advers. Un minut mai t��rziu, pivotul spaniol aducea Constanța pentru prima dată în avantaj, 23-22, gol care a turnat parcă plumb în picioarele gorjenilor, care au trecut pe lângă surpriza sezonului. HCM a controlat finalul și a punctat decisiv prin Sabou din 7 metri, 24-22. Campionii au închis definitiv conturile când Criciotoiu a înscris pentru 25-22, Giotoiu și compania reu����ind doar să mai modifice tabela o dată până la final. HCM câștig�� cu 25-23, după un meci în care a trecut cu adevărat de la agonie la extaz.

PROGRAM  ȘI REZULTATE
Vineri, 17 mai, Sferturi de finală
(Joc 1, de la ora 14,00) /������ HC Odorhei – CS Caraş Severin  ��     ��   ��      �� 37-38(17-17)
(Joc 2, ora 16,00) / U Poli Timişoara – Ştiinţa Municipal Bacău            26-30 (12-17)
(Joc 3, ora 18,00) / HCM Constanţa – ENERGIA PANDURII        ����   ��������       25-23 (11-14)
(Joc 4, ora 20,00) /ASC Potaissa Turda – U Bucovina Suceava������              32-30 (20-13)

Ediția XVIII-a a celei de-a doua competiții interne a început cu o surpriză. Medaliata cu bronz a ultimelor dou�� ediții, HC Odorhei a pierdut primul meci în compania reșitenilor de la Cara���� Severin, clasa����i pe locul VI în campionat, cu scorul de 37-38. Restul partidelor s-au terminat cu victoria favoriților: Poli Timișoara (locul 7) – Știința Bacău (locul 2) 26-30 (12-17); HCM Constanța (1) – Pandurii Tg.jiu (8) 25-23 (11-14); Potaisa Turda (5) – Bucovina Suceava (4) 32-30 (20-13).

Sâmbătă, 18 mai, Semifinale
ora 11,00 CS Caraș Severin – Știin��a Bacău           ��              ��     ����    20-23 (12-12)
ora 13,15 HCM Constanța – Potaisa Turda   �� ��      ������           ��   ����������      35-31 (14-16)

Duminică,  19 mai, FINALA
ora 16,15   HCM Constanța –  Ştiin��a Bacău  ��  ������      ��  ����               34-23 (15-9)

Finala s-a disputat ��ntre primele două clasate din campionat și a revenit campioanei care a primit o replic�� mai consistentă numai în primele 15 minute, după care constănțenii s-au detașat clar și au câ��tigat cu 34-23 (15-9).