L.N.B. SEZON 2009-2010

ENERGIALotul echipei Energia Rovinari pentru sezonul 2009-2010

Dintre jucatorii care au activat la Energia în primul sezon au rămas şi pentru următoarea ediţie de campionat :

1. RARES APOSTOL Nr.12

Rareș Apostol

2. PORTER TROUPE Nr. 5

Porter Troupe

3. CONSTANTIN AMARGHIOALEI Nr.23

Constantin Amarghioalei

4. RADU STROESCU Nr.25

Radu Stroescu

5. ILIE DANIEL Nr.10

Daniel Ilie

6. GLIGA ALEXANDRU Nr.7

Alexandru Gliga

7. ALIONESCU CLAUDIU Nr. 15

Claudiu Alionescu

 

În vara anului 2009 au ajuns la Energia 5 jucători :

 

 

1. JOSEPH BARBER Nr. 41

Joseph Barber

Născut în 1983, are 2,06m, pivot . A mai jucat in SUA(89ers), Elveţia şi în Japonia.

 2. BRANDON COLE Nr. 33

Brandon Cole

Născut în 1984, are 2,03m, pivot. A mai jucat in SUA( Xavier Musketeers) şi în Indonezia.

3. KEVIN TYNER Nr. 4

Kevin Tyner

Născut în 1983, are 1,83 m, fundaş. A mai jucat în Germania şi în SUA la Volcanoes Vancouver.

4. JUSTIN GRIFFIN Nr.21

Justin Griffin

 Născut în 1983, are 1,93 m, extremă. A mai jucat în SUA şi Mexic.

5. SILVIU LUPUSAVEI Nr. 6

Silviu Lupusavei

 Născut în 1981, are 1,84 m, fundaş-extremă. A mai jucat la Elba Timişoara, BC Râmnicu-Vâlcea şi Granitul Bucureşti, de unde a fost transferat la Tg -Jiu.

6. SENAI ISLEAM Nr. 13

Senai Isleam

7. ANDREI CĂPUȘAN  Nr. 14

  În ianuarie 2010, Energia l-a transferat pe  Andrei Căpuşan, component al naţionalei de baschet a României. Acesta a semnat un contract valabil doi ani cu Energia. Căpuşan a evoluat în ultimii trei ani şi jumătate la CS Otopeni, iar în turul campionatului a avut o medie de 30,7 minute jucate pe meci, 14,7 puncte/meci, 4,9 recuperări şi 1,4 pase decisive.

  Energia Rovinari şi-a mai asigurat în pauza competiţională serviciile americanilor Kibwe Trim şi Louis Darby, jucători care au evoluat la Energia cu mult succes în ediţia de campionat 2008-2009.

8. LOUIS DARBY Nr.13(preluat după plecarea lui Senai Isleam)

9. KIBWE TRIM  Nr.33(preluat după plecarea lui Brandon Cole)

 Deasemenea trebuie amintit faptul că în lotul Energiei au fost cooptaţi doi juniori de la CSS TG JIU, ambii născuţi în 1992:

 

RAZVAN BRATOLOVEANU Nr. 8

Răzvan Bratoloveanu

 PAUN ANDREI Nr.9

 

La fel ca şi în sezonul trecut, când au reuşit să califice Energia în play-off şi în Final Four, şi în cel de al doilea sezon pe prima scenă a baschetului românesc, pe banca tehnică a ENERGIEI s-a aflat ca antrenor principal THEO EVANS, iar secund  LAURENŢIU RĂUŢ. Maseurul echipei – Daniel Popescu.

Theo EvansTHEO EVANS-Antrenor principal

Laurențiu RăuțLAURENȚIU RĂUȚ-Antrenor secund

Daniel PopescuDANIEL POPESCU -Maseur

 

 

     Sezon Regulat

Etapa 1

U Mobitelco Cluj 74 55 Dinamo Bucureşti
CS Otopeni 66 63 BC Mureș
CSM Oradea 89 78 SCM U Craiova
Asesoft Ploiești 96 80 BC Timișoara
CSMl București 82 65 BC Gladiator Cluj
BCM U Pitești 83 78 ENERGIA
Gaz Metan Mediaș 108 64 Cuadripol  Brașov
Steaua CSM 69 75 Atlassib Sibiu

Etapa 2

BC Gladiator Cluj 83 85 Atlassib Sibiu
SCM U Craiova 60 83 Asesoft Ploiești
ENERGIA 77 74 Steaua CSM
BC Mureș 55 82 U Mobitelco Cluj
Cuadripol Brașov 58 85 CS Otopeni
BC Timișoara 80 76 BCM U Pitești
Dinamo Bucureşti 70 67 CSM Oradea
CSM București 69 83 Gaz Metan Mediaș

Etapa 3

U Mobitelco Cluj 92 67 Cuadripol Brașov
Asesoft Ploiești 85 61 Dinamo Bucureşti
Gaz Metan Mediaș 103 72 BC Gladiator Cluj
BCM U Pitești 85 69 SCM U Craiova
Atlassib Sibiu 56 59 ENERGIA
CSM Oradea 89 84 BC Mureș
Steaua CSM 85 76 BC Timișoara
CS Otopeni 82 72 CSM București

Etapa 4

SCM U Craiova 68 74 Steaua CSM
BC Gladiator Cluj 81 64 ENERGIA
BC Timișoara 81 78 Atlassib Sibiu
BC Mureș 76 83 Asesoft Ploiești
Gaz Metan Mediaș 95 74 CS Otopeni
Cuadripol Brașov 91 85 CSM Oradea
CSM București 71 84 U Mobitelco Cluj
Dinamo Bucureşti 60 68 BCM U Pitești

Etapa 5

BCM U Pitești 91 77 BC Mureș
Asesoft Ploiești 111 73 Cuadripol Brașov
ENERGIA 79 73 BC Timișoara
CSM Oradea 65 72 CSM București
Atlassib Sibiu 100 78 SCM U Craiova
U Mobitelco Cluj 83 86 Gaz Metan Mediaș
CS Otopeni 72 70 BC Gladiator Cluj
Steaua CSM 79 88 Dinamo Bucureşti

Etapa 6

BC Mureș 93 90 Steaua CSM
CS Otopeni 76 78 U Mobitelco Cluj
BC Gladiator Cluj 78 73 BC Timișoara
SCM U Craiova 68 66 ENERGIA
Cuadripol Brașov 64 94 BCM U Pitești
Dinamo Bucureşti 65 78 Atlassib Sibiu
Gaz Metan Mediaș 97 63 CSM Oradea
CSM București 72 97 Asesoft Ploiești

Etapa 7

Asesoft Ploiești 86 81 Gaz Metan Mediaș
BCM U Pitești 90 66 CSM București
ENERGIA 91 87 Dinamo Bucureşti
U Mobitelco Cluj 93 78 BC Gladiator Cluj
Steaua CSM 106 76 Cuadripol Brașov
Atlassib Sibiu 78 72 BC Mureș
CSM Oradea 80 81 CS Otopeni
BC Timișoara 94 73 SCM U Craiova

Etapa 8

Cuadripol Brașov 76 91 Atlassib Sibiu
CSM București 78 79 Steaua CSM
U Mobitelco Cluj 74 58 CSM Oradea
BC Mureș 92 77 ENERGIA
Gaz Metan Mediaș 65 46 BCM U Pitești
Dinamo Bucureşti 65 74 BC Timișoara
CS Otopeni 64 86 Asesoft Ploiești
BC Gladiator Cluj 95 90 SCM U Craiova

Etapa 9

CSM Oradea 91 78 BC Gladiator Cluj
Steaua CSM 67 94 Gaz Metan Mediaș
ENERGIA 95 61 Cuadripol Brașov
SCM U Craiova 68 78 Dinamo Bucureşti
BCM U Pitești 75 64 CS Otopeni
Atlassib Sibiu 81 73 CSM București
BC Timișoara 89 86 BC Mureș
Asesoft Ploiești 74 79 U Mobitelco Cluj

Etapa 10

Gaz Metan Mediaș 91 59 Atlassib Sibiu
CS Otopeni 92 71 Steaua CSM
BC Mureș 99 92 SCM U Craiova
Asesoft Ploiești 93 55 CSM Oradea
CSM București 86 75 ENERGIA
Cuadripol Brașov 81 105 BC Timișoara
BC Gladiator Cluj 67 66 Dinamo Bucureşti
U Mobitelco Cluj 76 66 BCM U Pitești

Etapa 11

ENERGIA 63 93 Gaz Metan Mediaș
BC Timișoara 86 67 CSM București
SCM U Craiova 84 75 Cuadripol Brașov
BCM U Pitești 69 74 CSM Oradea
Steaua CSM 84 88 U Mobitelco Cluj
Atlassib Sibiu 84 68 CS Otopeni
Dinamo Bucureşti 73 78 BC Mureș
Asesoft Ploiești 86 71 BC Gladiator Cluj

Etapa 12

CS Otopeni 89 66 ENERGIA
BC Gladiator Cluj 76 88 BC Mureș
Gaz Metan Mediaș 73 68 BC Timișoara
Cuadripol Brașov 71 79 Dinamo Bucureşti
Asesoft Ploiești 96 82 BCM U Pitești
CSM București 90 67 SCM U Craiova
CSM Oradea 98 69 Steaua CSM
U Mobitelco Cluj 82 86 Atlassib Sibiu

Etapa 13

BC Mureș 102 81 Cuadripol Brașov
ENERGIA 63 72 U Mobitelco Cluj
SCM U Craiova 67 94 Gaz Metan Mediaș
BCM U Pitești 93 73 Gladiator Cluj-Napoca
Steaua CSM 68 63 Asesoft Ploiești
Atlassib Sibiu 85 76 CSM Oradea
BC Timișoara 86 74 CS Otopeni
Dinamo Bucureşti 73 67 CSM București

Etapa 14

BC Gladiator Cluj 87 80 Cuadripol Brașov
CSM Oradea 84 70 ENERGIA
Gaz Metan Mediaș 82 59 Dinamo Bucureşti
CSM București 77 75 BC Mureș
CS Otopeni 85 79 SCM U Craiova
Asesoft Ploiești 69 59 Atlassib Sibiu
BCM U Pitești 80 74 Steaua CSM
U Mobitelco Cluj 81 74 BC Timișoara

Etapa 15

BC Timișoara 87 76 CSM Oradea
SCM U Craiova 80 91 U Mobitelco Cluj
ENERGIA 63 86 Asesoft Ploiești
Steaua CSM 91 77 BC Gladiator Cluj
BC Mureș 89 77 Gaz Metan Mediaș
Cuadripol Brașov 84 80 CSM București
Dinamo Bucureşti 82 79 CS Otopeni
Atlassib Sibiu 82 75 BCM U Pitești

Etapa 16

SCM U Craiova 64 78 CSM Oradea
BC Timișoara 108 100 Asesoft Ploiești
Cuadripol Brașov 77 82 Gaz Metan Mediaș
ENERGIA 75 66 BCM U Pitești
BC Gladiator Cluj-Napoca 82 91 CSM București
BC Mureș 94 82 CS Otopeni
Atlassib Sibiu 94 85 Steaua CSM
Dinamo Bucureşti 68 77 U Mobitelco Cluj

Etapa 17

Steaua CSM 81 84 ENERGIA
CSM Oradea 80 52 Dinamo Bucureşti
Atlassib Sibiu 90 87 BC Gladiator Cluj
BCM U Pitești 88 75 BC Timișoara
CS Otopeni 90 78 Cuadripol Brașov
Gaz Metan Mediaș 79 68 CSM București
Asesoft Ploiești 100 77 SCM U Craiova
U Mobitelco Cluj 87 81 BC Mureș

Etapa 18

BC Timișoara 79 91 Steaua CSM
Gladiator Cluj-Napoca 62 92 Gaz Metan Mediaș
Cuadripol Brașov 76 83 U Mobitelco Cluj
BC Mureș 88 71 CSM Oradea
ENERGIA 84 80 Atlassib Sibiu
Dinamo Bucureşti 68 86 Asesoft Ploiești
SCM U Craiova 83 73 BCM U Pitești
CSM București 71 77 CS Otopeni

Etapa 19

Asesoft Ploiești 102 75 BC Mureș
ENERGIA 94 74 BC Gladiator Cluj
CSM Oradea 81 68 Cuadripol Brașov
CS Otopeni 80 78 Gaz Metan Mediaș
Atlassib Sibiu 89 77 BC Timișoara
Steaua CSM 86 73 SCM U Craiova
BCM U Pitești 74 70 Dinamo Bucureşti
U Mobitelco Cluj 95 80 CSM București

Etapa 20

BC Mureș 78 74 BCM U Pitești
Dinamo Bucureşti 75 82 Steaua CSM
SCM U Craiova 80 83 Atlassib Sibiu
Cuadripol Brașov 78 86 Asesoft Ploiești
CSM București 78 74 CSM Oradea
BC Timișoara 82 77 ENERGIA
Gaz Metan Mediaș 78 80 U Mobitelco Cluj
BC Gladiator Cluj 95 103 CS Otopeni

Etapa 21

U Mobitelco Cluj 97 77 CS Otopeni
BC Timișoara 87 71 BC Gladiator Cluj
Steaua CSM 81 74 BC Mureș
Asesoft Ploiești 93 58 CSM București
BCM U Pitești 96 67 Cuadripol Brașov
CSM Oradea 78 97 Gaz Metan Mediaș
ENERGIA 91 69 SCM U Craiova
Atlassib Sibiu 81 86 Dinamo Bucureşti

Etapa 22

BC Gladiator Cluj 56 87 U Mobitelco Cluj
Cuadripol Brașov 79 85 Steaua CSM
Dinamo Bucureşti 81 74 ENERGIA
BC Mureș 88 79 Atlassib Sibiu
Gaz Metan Mediaș 77 69 Asesoft Ploiești
CS Otopeni 69 84 CSM Oradea
CSM București 81 70 BCM U Pitești
SCM U Craiova 77 94 BC Timișoara

Etapa 23

Asesoft Ploiești 92 72 CS Otopeni
ENERGIA 79 74 BC Mureș
Steaua CSM 78 70 CSM București
SCM U Craiova 93 79 BC Gladiator Cluj
CSM Oradea 80 76 U Mobitelco Cluj
Atlassib Sibiu 101 60 Cuadripol Brașov
BCM U Pitești 99 88 Gaz Metan Mediaș
BC Timișoara 81 84 Dinamo Bucureşti

Etapa 24

BC Mureș 76 82 BC Timișoara
Cuadripol Brașov 94 78 ENERGIA
CS Otopeni 83 87 BCM U Pitești
Gaz Metan Mediaș 80 65 Steaua CSM
Dinamo Bucureşti 60 58 SCM U Craiova
U Mobitelco Cluj 72 68 Asesoft Ploiești
CSM București 80 81 Atlassib Sibiu
BC Gladiator Cluj 72 83 CSM Oradea

Etapa 25

CSM Oradea 92 84 Asesoft Ploiești
Steaua CSM 79 76 CS Otopeni
BCM U Pitești 48 66 U Mobitelco Cluj
Dinamo Bucureşti 77 72 BC Gladiator Cluj
SCM U Craiova 59 79 BC Mureș
BC Timișoara 89 65 Cuadripol Brașov
Atlassib Sibiu 70 72 Gaz Metan Mediaș
ENERGIA 80 77 CSM București

Etapa 26

CSM Oradea 81 87 BCM U Pitești
U Mobitelco Cluj 82 69 Steaua CSM
BC Mureș 78 70 Dinamo Bucureşti
Gaz Metan Mediaș 86 78 ENERGIA
Cuadripol Brașov 93 90 SCM U Craiova
CS Otopeni 65 76 Atlassib Sibiu
CSM București 73 91 BC Timișoara
BC Gladiator Cluj 84 98 Asesoft Ploiești

Etapa 27

BC Timișoara 95 93 Gaz Metan Mediaș
SCM U Craiova 72 78 CSM București
ENERGIA 64 58 CS Otopeni
Dinamo Bucureşti 59 60 Cuadripol Brașov
Steaua CSM 89 83 CSM Oradea
BCM U Pitești 71 84 Asesoft Ploiești
Atlassib Sibiu 73 70 U Mobitelco Cluj
BC Mureș 103 89 BC Gladiator Cluj

Etapa 28

Asesoft Ploiești 83 62 Steaua CSM
CSM Oradea 77 65 Atlassib Sibiu
U Mobitelco Cluj 89 72 ENERGIA
CS Otopeni 79 86 BC Timișoara
Gaz Metan Mediaș 87 79 SCM U Craiova
Cuadripol Brașov 74 87 BC Mureș
CSM București 73 58 Dinamo Bucureşti
BC Gladiator Cluj 73 81 BCM U Pitești

Etapa 29

ENERGIA 81 78 CSM Oradea
Atlassib Sibiu 73 77 Asesoft Ploiești
Dinamo Bucureşti 61 92 Gaz Metan Mediaș
Cuadripol Brașov 79 71 BC Gladiator Cluj
BC Timișoara 75 69 U Mobitelco Cluj
BC Mureș 88 69 CSM București
SCM U Craiova 71 61 CS Otopeni
Steaua CSM 95 90 BCM U Pitești

Etapa 30

BCM U Pitești 78 85 Atlassib Sibiu
CSM Oradea 69 66 BC Timișoara
U Mobitelco Cluj 20 0 SCM U Craiova
CS Otopeni 98 75 Dinamo Bucureşti
Gaz Metan Mediaș 87 70 BC Mureș
Asesoft Ploiești 101 67 ENERGIA
CSM București 87 70 Cuadripol Brașov
BC Gladiator Cluj 68 78 Steaua CSM

CLSAMENT  SEZON  REGULAT

 LOC ECHIPA  MJ   V    Î    PM    PP   P
  1 U MOBITELCO CLUJ
 30  25    5  2379  2074  55
  2 Gaz Metan Mediaș  30  24    6  2590  2170  54
  3 Asesoft Ploiești  30  24    6  2617  2178  54
  4 CSU Sibiu  30  20  10  2348  2245  50
  5 BC Timișoara  30  19  11  2493  2369  49
  6 BCM U Pitești  30  16  14  2355  2282  46
  7 Steaua CSM  30  16  14  2386  2413  46
  8 BC Mureș  30  16  14  2462  2406  46
  9 CSM Oradea  30  15  15  2339  2334  45
10 ENERGIA  30  14  16  2274  2375  44
11 CS Otopeni  30  13  17  2321  2327  43
12 CSM București  30  11  19  2256  2374  41
13 Dinamo București  30  11  19  2105  2294  41
14 Cuadripol Brașov  30   6  24  2182  2620  36
15 Gladiator Cluj  30   5  25  2286  2593  35
 16 SCM U Craiova  30   5  25  2166  2460  35

Playout

Playout Faza I – Meciul 1

CSM București 92 46 Dinamo Bucureşti
CS Otopeni 76 65 Cuadripol Brașov
CSM Oradea 85 69 SCM U Craiova
ENERGIA 104 66 BC Gladiator Cluj

Playout Faza I – Meciul 2

ENERGIA 120 71 BC Gladiator Cluj
CS Municipal București 80 62 CS Dinamo Bucureşti
CS Otopeni 76 65 CSU Cuadripol Municipal Brașov
CSM Oradea 85 66 SCM Universitatea Craiova

Playout Faza I – Meciul 3

BC Gladiator Cluj 90 96 ENERGIA
SCM U Craiova 76 69 CSM Oradea
Dinamo Bucureşti 66 85 CSM București
Cuadripol Brașov 62 74 CS Otopeni

Playout Faza I – Meciul 4

SCM U Craiova 68 83 CSM Oradea

Playout Faza II – Meciul 1

Cuadripol Brașov 102 67 BC Gladiator Cluj
Dinamo Bucureşti 75 65 SCM U Craiova

Playout Faza II – Meciul 2

Cuadripol Brașov 99 77 BC Gladiator Cluj
Dinamo Bucureşti 79 78 SCM U Craiova

Playout Faza II – Meciul 3

SCM U Craiova 67 64 Dinamo Bucureşti
BC Gladiator Cluj 92 101 Cuadripol Brașov

Playout Faza II – Meciul 4

SCM U Craiova 65 64 Dinamo Bucureşti

Playout Faza II – Meciul 5

Dinamo Bucureşti 70 73 SCM U Craiova

Playoff

Playoff Faza I – Meciul 1

U Mobitelco Cluj 84 60 BC Mureș
Atlassib Sibiu 74 87 BC Timișoara
Gaz Metan Mediaș 91 81 Steaua CSM
Asesoft Ploiești 87 67 BCM U Pitești

Playoff Faza I – Meciul 2

U Mobitelco Cluj 70 66 BC Mureș
Atlassib Sibiu 78 77 BC Timișoara
Asesoft Ploiești 92 54 BCM U Pitești
Gaz Metan Mediaș 91 83 Steaua CSM

Playoff Faza I – Meciul 3

BCM U Pitești 70 85 Asesoft Ploiești
BC Timișoara 100 97 Atlassib Sibiu
Steaua CSM 104 102 Gaz Metan Mediaș
BC Mureș 75 71 U Mobitelco Cluj

Playoff Faza I – Meciul 4

BC Timișoara 74 78 Atlassib Sibiu
BC Mureș 67 63 U Mobitelco Cluj
Steaua CSM 98 100 Gaz Metan Mediaș

Playoff Faza I – Meciul 5

Atlassib Sibiu 75 78 BC Timișoara
U Mobitelco Cluj 85 58 BC Mureș

Playoff Faza II – Meciul 1

CS Gaz Metan Mediaș 83 96 CSU Asesoft Ploiești
U Mobitelco BT Cluj-Napoca 76 84 Baschet Club Timișoara

Playoff Faza II – Meciul 2

CS Gaz Metan Mediaș 80 93 CSU Asesoft Ploiești
U Mobitelco BT Cluj-Napoca 90 54 Baschet Club Timișoara

Playoff Faza II – Meciul 3

BC Timișoara 63 86 U Mobitelco Cluj
Asesoft Ploiești 101 83 Gaz Metan Mediaș

Playoff Faza II – Meciul 4

BC Timișoara 72 95 U Mobitelco Cluj

Playoff Faza III – Locurile 3/4 – Meciul 1

Gaz Metan Mediaș 94 68 BC Timișoara

Playoff Faza III – Locurile 3/4 – Meciul 2

BC Timișoara 73 80 Gaz Metan Mediaș

Playoff Faza III – Locurile 1/2 – Meciul 1

U Mobitelco Cluj-Napoca 76 77 Asesoft Ploiești

Playoff Faza III – Locurile 1/2 – Meciul 2

U Mobitelco Cluj 111 113 Asesoft Ploiești

Playoff Faza III – Locurile 1/2 – Meciul 3

Asesoft Ploiești 83 77 U Mobitelco Cluj

Playoff Faza III – Locurile 1/2 – Meciul 4

Asesoft Ploiești  72 67 U Mobitelco Cluj