L.N.B. SEZON 2011-2012

LOT BASCHET ENERGIA ROVINARI
SEZON 2011-2012

 

1. Nr.33. STEFAN NIKOLIC

Baschetbalistul este conducător de joc şi are o înălţime de 192 cm. Acesta a mai jucat la echipe din Lituania, Rusia, Gemania şi Iugoslavia.
La al doilea sezon cu Energia.

2. Nr.21. VIOREL MOCANU

Post: extremă
Înălţime: 204 cm
Data naşterii: 1977 – 18 aprilie
La a doilea sezon cu Energia.

3. Nr.14. MILAN OLUIC

Post: pivot Naţionalitate: sârbă
Înălţime: 210 cm
Data naşterii: 1985-25 septembrie la Zrenjanin (SRB)
La al doilea sezon cu Energia.

4. Nr.7. ALEXANDRU GLIGA

Post: fundaş
Înălţime: 187 cm
Data naşterii: 26 iulie 1984

5. Nr.51. CLAUDIU ALIONESCU

Post: pivot
Înălţime: 202 cm
Data naşterii: 1984-15 iulie

6. Nr.9. RĂZVAN BRATOLOVEANU

Post: fundaş
Înălţime: 185 cm
Data naşterii: 1992-8 iunie
La al doilea sezon cu Energia.

7. Nr. 12. ALEXANDRU DECONESCU

TG-Jiu – CSS Post: pivot
Naţionalitate: română
Înălţime: 202 cm
Greutate: 90
Data naşterii: 1993-09-07
A fost promovat de la echipa de juniori.

8. Nr.44. ADRIAN GUŢOAIA

A debutat la Phoenix, Galaţi, acolo unde a fost descoperit de către antrenorul Nini Florin. A fost numit, în 2008, căpitan al reprezentativei Under 18 a României, în campania desfăşurată de tricolori, în Ungaria. Tânărul baschetbalist s-a făcut remarcat în acel an, la Phoenix Galaţi, formaţie cu care a câştigat Campionatul Naţional la categoria sa de vârstă, fiind desemnat MVP-ul turneului, şi, de asemenea, fiind nominalizat în „5”-ul de bază al competiţiei. A devevenit apoi un obişnuit al convocărilor la lotul naţional Under 20. Debutul la prima reprezentativă a fost consemnat la data de 11 august, în confruntarea României cu Suedia, iar primele sale două puncte au venit în partida cu Belarus, câştigată de elevii lui John Neumann, cu 80-79, la Minsk. A participat cu nationala Romaniei la Jocurile Mondiale Universitare din China in vara lui 2011, unde a obtinut locul 8. Are 21 de ani , a jucat la Steaua in sezonul 2009-2010, cu carea ocupat locul 7, apoi la Asesoft în sezonul 2010-2011, cu carea iesit pe locul 2, fiind vicecampion. Evoluează pe post de extremă., are 1.97m.

9. BRICE KABENGELE KALALA

Brice Kabengele-Kalala s-a născut la 23 august 1981, la Timişoara. La doar 1 an, jucătorul şi-a urmat familia în Franţa. În 2004 s-a întors în România. În acea vreme, Brice Kabengele juca la juniorii din Liga a II-a a echipei Angier din Franţa. Mircea Vulc l-a cooptat în echipa sa CSU SIBIU. În aprilie 2006, federaţia de specialitate a demarat formalităţile către FIBA pentru înregistrarea jucatorului în naţionala de baschet masculin a României.
După perioada Sibiu, jucătorul a plecat la Elba Timişoara, iar de acolo la Ploieşti, la campioana Asesoft, pentru sezonul sezonul 2009-2010. Sub culorile echipei din Ploieşti a câştigat şi titlul de campion al României. De la Asesoft a luat din nou drumul Timişoarei, unde nu a stat prea mult.În ultima jumătate de an, Kabengele a jucat pentru Poli Iaşi, echipă care a jucat în play-out contra Energiei. În perioada petrecută la gruparea Politehnica Iaşi, jucătorul a fost unul dintre principalii componenţi ai echipei moldovene reuşind medii de 18,3 puncte pe meci. Din această vara este jucătorul Energiei. Are 30 de ani, experienta, are 1.96m si este extrema.

10. Nr.15. DAVID STEFFEL

Originar din Republica Cehă, acesta a jucat în stagiunea 2010/2011 alături de Sigma Barcellona, echipă din cea de-a doua liga italiană, clasata pe poziţia a 5-a în sezonul trecut. Astfel, el a evoluat în maieul roșu-galben din decembrie până în ianuarie. Cea de-a doua parte a stagiunii l-a găsit în campionatul intern al țării natale, la Mlekarna Miltra Novy Jicin, câștigătoarea Eurocup în sezonul competițional 2005/2006.
În cariera sa, Steffel a mai trecut pe la echipe precum Benetton Treviso, BK Synthesia Pardubice, acesta fiind la primul contact cu baschetul românesc alături de Energia Rovinari. Are 2.11cm, evolueaza ca pivot si are 26 de ani.

11. Nr.24. ROBERT GILES

Americanul în vârstă de 23 de ani, 93 kg. și 1.93 m., considerat de altfel ”un shooter foarte bun” de antrenorul Slobodan Nicolik, a avut de-alungul parcursului său în Mid-American Conference(MAC) procentaje bune din spatele semicercului ca 39.1% (45-115), respectiv 44.4% (32-72). Căpitan al echipei Ball State în conferinţa americană, in sezonul 2008-2009 acesta si-a atins recordurile personale, înregistrând 22 de puncte, 14 recuperări și 43 de minute pe teren. In sezonul 2009-2010 a jucat pentru Holland Blast din SUA, iar anul trecut a evoluat pentru Quebec Kebs in National Basketball League of Canada. Are 1.94m , evolueaza ca extrema.

12. Nr.23. BRANDON FIELDS

Pe numele său, Brandon Fields, în vârstă de 23 de ani, acesta evoluează pe postul de extremă, sezonul trecut devenind campion al Marocului alături de echipa As de Sale. Americanul de 84 kg şi 1.93 m, originar din Los Angeles, California, a fost jucător la echipa colegiului american Nevada Wolf Pack între 2007-2010, unde a înregistrat medii de 33,82 minute pe meci, 14,5 puncte.

ANTRENOR PRINCIPAL: SLOBODAN NIKOLIC

Slobodan Nikolic este de origine sarba si s-a nascut pe data de 14 iunie 1956.
Antrenor cu un CV impresionant : Castigator al Cupei Cehiei in 2001si 2003; finalist al Ligii I in campionatul Cehiei in 2001; Finala Cupei Gala in Cehia in 2002; Antrenor All Star Game in 2003 in Cehia; castigator al Cupei Bulgariei si campion in sezonul regulat Liga I in Bulgaria in 2004; finala Cupei Bosnia -Hertegovina in 2008; Eurobasket l-a desemnat antrenorul anului in 2004 in Bulgaria.
Din vara lui 2010 preia Energia Rovinari.

ANTRENOR SECUND: RADU STROESCU

Post: fundaş-extremă
Data naşterii: 1981 25 Mai
*trei sezoane de liga 1 pentru Energia.

Maseur : DANIEL POPESCU

Preşedinte: DAN CUMPĂNAŞU

 

  Sezon Regulat

Etapa 1

Gaz Metan Mediaș 104 91 ENERGIA  17:00 01.10.2011
BC Miercurea Ciuc 58 94 BCM U Pitești  18:00 01.10.2011
SCM U Craiova 62 73 CSŞ Giurgiu  20:00 02.10.2011
Dinamo Bucureşti 20 0 CS Otopeni  18:00 01.10.2011
Atlassib Sibiu 67 84 CSM Oradea  18:00 01.10.2011
Asesoft Ploiești 95 97 U Mobitelco Cluj  20:00 01.10.2011
BC Timișoara 77 69 CSM București  18:00 01.10.2011
Politehnica Iaşi 51 88 BC Mureș  19:00 01.10.2011

Etapa 2

BC Mureș 79 75 CSM București  18:00 09.10.2011
U Mobitelco Cluj 85 68 BC Timișoara  18:00 08.10.2011
CSM Oradea 86 79 Asesoft Ploiești  19:00 07.10.2011
CS Otopeni 0 20 Atlassib Sibiu  18:00 09.10.2011
CSŞ Giurgiu 91 86 Dinamo Bucureşti  18:00 08.10.2011
BCM U Pitești 85 90 SCM U Craiova  18:00 08.10.2011
ENERGIA 101 78 BC Miercurea Ciuc  19:00 08.10.2011
Politehnica Iaşi 43 134 Gaz Metan Mediaș  18:00 05.10.2011

Etapa 3

Gaz Metan Mediaș 87 79 BC Mureș  20:00 16.10.2011
SCM U Craiova 91 76 ENERGIA  17:00 15.10.2011
Dinamo Bucureşti 71 80 BCM U Pitești  18:00 15.10.2011
Asesoft Ploiești 20 0 CS Otopeni  20:15 15.10.2011
BC Timișoara 90 78 CSM Oradea  18:00 14.10.2011
CSM București 69 67 U Mobitelco Cluj  18:30 15.10.2011
BC Miercurea Ciuc 108 55 Politehnica Iaşi  18:00 14.10.2011
Atlassib Sibiu 79 74 CSŞ Giurgiu  18:00 16.11.2012

Etapa 4

BC Mureș 75 68 U Mobitelco Cluj  18:00 02.11.2011
CSM Oradea 93 69 CSM București  20:00 19.10.2011
CS Otopeni 0 20 BC Timișoara  18:00 19.10.2011
CSŞ Giurgiu 77 86 Asesoft Ploiești  18:00 19.10.2011
BCM U Pitești 90 99 Atlassib Sibiu  18:00 19.10.2011
ENERGIA 84 75 Dinamo Bucureşti  19:00 19.10.2011
Gaz Metan Mediaș 114 82 BC Miercurea Ciuc  18:00 19.10.2011
Politehnica Iaşi 68 85 SCM U Craiova  18:00 19.10.2011

Etapa 5

BC  Miercurea Ciuc 77 91 BC Mureș  20:00 24.10.2011
SCM U Craiova 77 109 Gaz Metan Mediaș  19:00 22.10.2011
Atlassib Sibiu 115 78 ENERGIA  18:00 22.10.2011
Asesoft Ploiești 77 75 BCM U Pitești  19:00 22.10.2011
BC Timișoara 103 64 CSŞ Giurgiu  18:00 22.10.2011
CSM București 20 0 CS Otopeni  18:00 23.10.2011
U Mobitelco Cluj 87 71 CSM Oradea  20:00 23.10.2011
Dinamo Bucureşti 123 49 Politehnica Iaşi  18:00 22.10.2011

Etapa 6

BC Mureș 79 86 CSM Oradea  18:00 29.10.2011
CS Otopeni 0 20 U Mobitelco Cluj  18:15 29.10.2011
CSŞ Giurgiu 62 64 CSM București  18:00 30.10.2011
BCM U Pitești 60 86 BC Timișoara  17:00 29.10.2011
ENERGIA 61 76 Asesoft Ploiești  19:00 31.10.2011
Gaz Metan Mediaș 115 86 Dinamo Bucureşti  18:00 29.10.2011
BC Miercurea Ciuc 75 91 SCM U Craiova  20:00 28.10.2011
Atlassib Sibiu 132 72 Politehnica Iaşi  17:00 31.10.2011

Etapa 7

SCM U Craiova 94 97 BC Mureș  20:00 06.11.2011
Dinamo Bucureşti 76 67 BC Miercurea Ciuc  18:00 06.11.2011
Atlassib Sibiu 86 95 Gaz Metan Mediaș  19:00 05.11.2011
BC Timișoara 91 75 ENERGIA  18:00 05.11.2011
CSM București 82 70 BCM U Pitești  18:00 05.11.2011
U Mobitelco Cluj 84 59 CSŞ Giurgiu  19:00 05.11.2011
CSM Oradea 20 0 CS Otopeni  20:00 03.11.2011
Asesoft Ploiești 92 40 Politehnica Iaşi  19:00 05.11.2011

Etapa 8

BC Mureș 20 0 CS Otopeni  18:00 11.11.2011
CSŞ Giurgiu 59 80 CSM Oradea  18:00 12.11.2011
BCM U Pitești 58 72 U Mobitelco Cluj  18:00 11.11.2011
ENERGIA 82 81 CSM București  19:30 12.11.2011
Gaz Metan Mediaș 0 20 Asesoft Ploiești  17:30 12.11.2011
BC Miercurea Ciuc 87 121 Atlassib Sibiu  18:00 12.11.2011
SCM U Craiova 98 106 Dinamo Bucureşti  18:00 13.11.2011
BC Timișoara 104 48 Politehnica Iaşi  16:00 12.11.2011

Etapa 9

Dinamo Bucureşti 74 64 BC Mureș  18:00 20.11.2011
Atlassib Sibiu 87 76 SCM U Craiova  18:00 19.11.2011
Asesoft Ploiești 70 58 BC Miercurea Ciuc  19:00 19.11.2011
BC Timișoara 78 76 Gaz Metan Mediaș  17:30 19.11.2011
U Mobitelco Cluj 89 92 ENERGIA  20:00 18.11.2011
CSM Oradea 78 81 BCM U Pitești  19:00 19.11.2011
CS Otopeni 0 20 CSŞ Giurgiu  18:00 19.11.2011
CSM București 91 49 Politehnica Iaşi  18:00 19.11.2011

Etapa 10

BC Mureș 97 79 CSŞ Giurgiu  19:00 25.11.2011
BCM U Pitești 20 0 CS Otopeni  18:00 26.11.2011
ENERGIA 69 95 CSM Oradea  20:00 27.11.2011
CS Gaz Metan Mediaș 97 74 Municipal București  18:00 26.11.2011
BC Miercurea Ciuc 74 91 BC Timișoara  19:00 26.11.2011
SCM U Craiova 63 75 Asesoft Ploiești  20:00 28.11.2011
Dinamo Bucureşti 83 94 Atlassib Sibiu  18:00 27.11.2011
U Mobitelco Cluj 121 44 Politehnica Iaşi  18:00 25.11.2011

Etapa 11

Atlassib Sibiu 98 90 BC Mureș  19:00 02.12.2011
Asesoft Ploiești 77 68 Dinamo Bucureşti  19:00 03.12.2011
BC Timișoara 99 70 SCM U Craiova  18:00 03.12.2011
CSM București 87 72 BC Miercurea Ciuc  18:00 03.12.2011
U Mobitelco Cluj 95 84 Gaz Metan Mediaș  19:00 03.12.2011
CS Otopeni 0 20 ENERGIA  18:00 03.12.2011
CSŞ Giurgiu 78 79 BCM U Pitești  18:00 03.12.2011
CSM Oradea 111 36 Politehnica Iaşi  17:30 03.12.2011

Etapa 12

BC Mureș 90 87 BCM U Pitești  20:00 07.12.2011
ENERGIA 82 79 CSŞ Giurgiu  19:00 07.12.2011
Gaz Metan Mediaș 76 75 CSM Oradea  17:00 07.12.2011
BC Miercurea Ciuc 86 88 U Mobitelco Cluj  18:00 16.02.2012
SCM U Craiova 80 86 CSM București  18:15 07.12.2011
Dinamo Bucureşti 85 101 BC Timișoara  18:00 14.12.2011
Atlassib Sibiu 79 72 Asesoft Ploiești  19:00 07.12.2011
Politehnica Iaşi 20 0 CS Otopeni  18:00 07.12.2011

Etapa 13

Asesoft Ploiești 73 77 BC Mureș  20:00 11.12.2011
BC Timișoara 101 97 Atlassib Sibiu  18:00 10.12.2011
CSM București 84 70 Dinamo Bucureşti  18:00 10.12.2011
U Mobitelco Cluj 76 63 SCM U Craiova  19:00 10.12.2011
CSM Oradea 106 78 BC Miercurea Ciuc  18:00 12.12.2011
CS Otopeni 0 20 Gaz Metan Mediaș  18:00 10.12.2011
BCM U Pitești 75 78 ENERGIA  18:00 10.12.2011
CSŞ Giurgiu 92 47 Politehnica Iaşi  18:00 10.12.2011

Etapa 14

BC Mureș 84 82 ENERGIA  20:00 16.12.2011
Gaz Metan Mediaș 109 84 CSŞ Giurgiu  18:00 17.12.2011
BC Miercurea Ciuc 20 0 CS Otopeni  18:00 17.12.2011
SCM U Craiova 63 87 CSM Oradea  17:00 17.12.2011
Dinamo Bucureşti 91 94 U Mobitelco Cluj  18:00 17.12.2011
Atlassib Sibiu 72 100 CSM București  18:00 16.12.2011
Asesoft Ploiești 74 76 BC Timișoara  17:00 17.12.2011
Politehnica Iaşi 80 91 BCM U Pitești  17:00 12.12.2011

Etapa 15

BC Timișoara 79 83 BC Mureș  18:00 21.12.2011
CSM București 79 78 Asesoft Ploiești  16:30 21.12.2011
U Mobitelco Cluj 96 85 Atlassib Sibiu  20:00 21.12.2011
CSM Oradea 101 83 Dinamo Bucureşti  18:15 21.12.2011
CS Otopeni 0 20 SCM U Craiova  16:15 21.12.2011
CSŞ Giurgiu 88 71 BC Miercurea Ciuc  18:00 21.12.2011
BCM U Pitești 77 66 Gaz Metan Mediaș  18:00 21.12.2011
ENERGIA 114 55 Politehnica Iaşi  19:00 21.12.2011

Etapa 16

U Mobitelco Cluj 77 67 Asesoft Ploiești  19:00 14.01.2012
CSM Oradea 108 101 Atlassib Sibiu  19:30 15.01.2012
CSŞ Giurgiu 66 58 SCM U Craiova  18:00 14.01.2012
BCM U Pitești 88 84 BC Miercurea Ciuc  18:00 14.01.2012
ENERGIA 79 85 Gaz Metan Mediaș  19:00 14.01.2012
CSM București 74 78 BC Timișoara  17:30 13.01.2012
BC Mureș 110 56 Politehnica Iaşi  18:00 14.01.2012

Etapa 17

BC Miercurea Ciuc 81 89 ENERGIA  18:00 21.01.2012
SCM U Craiova 77 64 BCM U Pitești  18:00 22.01.2012
Dinamo Bucureşti 83 71 CSŞ Giurgiu  18:00 20.01.2012
Asesoft Ploiești 78 66 CSM Oradea  18:00 22.01.2012
BC Timișoara 72 71 U Mobitelco Cluj  17:45 21.01.2012
CSM București 71 69 BC Mureș  18:00 21.01.2012
Gaz Metan Mediaș 105 54 Politehnica Iaşi  18:00 21.01.2012

Etapa 18

U Mobitelco Cluj 87 79 CSM București  19:00 25.01.2012
CSM Oradea 81 85 BC Timișoara  18:00 25.02.2012
CSŞ Giurgiu 82 88 Atlassib Sibiu  18:00 25.01.2012
BCM U Pitești 97 69 Dinamo Bucureşti  18:00 25.01.2012
ENERGIA 84 79 SCM U Craiova  19:00 25.01.2012
BC Mureș 74 80 Gaz Metan Mediaș  20:00 25.01.2012
Politehnica Iaşi 73 101 BC Miercurea Ciuc  18:00 25.01.2012

Etapa 19

BC Miercurea Ciuc 78 100 Gaz Metan Mediaș  18:00 28.01.2012
Dinamo Bucureşti 81 88 ENERGIA  18:15 28.01.2012
Atlassib Sibiu 65 68 BCM U Pitești  18:00 28.01.2012
Asesoft Ploiești 86 54 CSŞ Giurgiu  17:00 28.01.2012
CSM București 83 72 CSM Oradea  18:00 29.01.2012
U Mobitelco Cluj 54 76 BC Mureș  19:45 28.01.2012
SCM U Craiova 79 65 Politehnica Iaşi  18:00 17.02.2012

Etapa 20

CSM Oradea 63 67 U Mobitelco Cluj  19:00 04.02.2012
CSŞ Giurgiu 83 75 BC Timișoara  17:00 12.03.2012
BCM U Pitești 72 90 Asesoft Ploiești  18:00 07.03.2012
ENERGIA 96 81 Atlassib Sibiu  18:00 29.02.2012
Gaz Metan Mediaș 96 64 SCM U Craiova  18:00 28.02.2012
BC Mureș 95 83 BC Miercurea Ciuc  19:45 29.02.2012
Politehnica Iaşi 73 83 Dinamo Bucureşti  20:00 04.02.2012

Etapa 21

SCM U Craiova 79 70 BC Miercurea Ciuc  18:00 09.02.2012
Dinamo Bucureşti 65 100 Gaz Metan Mediaș  18:00 10.02.2012
Asesoft Ploiești 78 64 ENERGIA  19:00 09.02.2012
BC Timișoara 69 70 BCM U Pitești  19:00 11.02.2012
CSM București 81 76 CSŞ Giurgiu  18:00 09.02.2012
CSM Oradea 90 80 BC Mureș  18:00 09.02.2012
Politehnica Iaşi 71 102 Atlassib Sibiu  15:00 09.02.2012

Etapa 22

CSŞ Giurgiu 77 89 U Mobitelco Cluj  17:00 22.02.2012
BCM U Pitești 77 84 CSM București  18:00 22.02.2012
ENERGIA 90 89 BC Timișoara  19:00 21.03.2012
Gaz Metan Mediaș 102 94 Atlassib Sibiu  18:45 22.02.2012
BC Miercurea Ciuc 77 82 Dinamo Bucureşti  18:00 22.02.2012
BC Mureș 97 71 SCM U Craiova  17:30 22.02.2012
Politehnica Iaşi 50 88 Asesoft Ploiești  19:00 19.02.2012

Etapa 23

Dinamo Bucureşti 83 94 SCM U Craiova  18:00 26.02.2012
Atlassib Sibiu 118 101 BC Miercurea Ciuc  18:00 25.02.2012
Asesoft Ploiești 75 72 Gaz Metan Mediaș  20:00 26.02.2012
CSM București 100 81 ENERGIA  18:00 25.02.2012
U Mobitelco Cluj 72 75 BCM U Pitești  19:00 27.02.2012
CSM Oradea 87 59 CSŞ Giurgiu  18:00 28.02.2012
Politehnica Iaşi 60 99 BC Timișoara  17:00 26.01.2012

Etapa 24

BCM U Pitești 59 62 CSM Oradea  18:00 03.03.2012
ENERGIA 80 70 U Mobitelco Cluj  19:00 05.03.2012
Gaz Metan Mediaș 83 78 BC Timișoara  19:00 03.03.2012
BC Miercurea Ciuc 77 94 Asesoft Ploiești  18:00 03.03.2012
SCM U Craiova 95 69 Atlassib Sibiu  19:00 02.03.2012
BC Mureș 92 63 Dinamo Bucureşti  17:30 03.03.2012
Politehnica Iaşi 52 97 CSM București  11:00 05.03.2012

Etapa 25

Atlassib Sibiu 112 92 Dinamo Bucureşti  18:00 09.03.2012
Asesoft Ploiești 103 78 SCM U Craiova  18:00 11.03.2012
BC Timișoara 107 68 BC Miercurea Ciuc  18:00 09.03.2012
CSM București 90 125 Gaz Metan Mediaș  18:00 10.03.2012
CSM Oradea 79 76 ENERGIA  19:00 28.03.2012
CSŞ Giurgiu 58 82 BC Mureș  18:00 09.03.2012
Politehnica Iaşi 70 81 U Mobitelco Cluj  17:00 09.03.2012

Etapa 26

BCM U Pitești 94 85 CSŞ Giurgiu  18:00 14.03.2012
Gaz Metan Mediaș 83 77 U Mobitelco Cluj  18:15 14.03.2012
BC Miercurea Ciuc 98 99 CSM București  18:00 14.03.2012
SCM U Craiova 73 82 BC Timișoara  19:30 14.03.2012
Dinamo Bucureşti 66 130 Asesoft Ploiești  16:30 14.03.2012
BC Mureș 87 82 Atlassib Sibiu  20:00 14.03.2012
Politehnica Iaşi 54 98 CSM Oradea  17:00 13.03.2012

Etapa 27

Asesoft Ploiești 98 83 Atlassib Sibiu  18:00 17.03.2012
BC Timișoara 100 58 Dinamo Bucureşti  18:00 17.03.2012
CSM București 94 54 SCM U Craiova  18:00 17.03.2012
U Mobitelco Cluj 92 78 BC Miercurea Ciuc  19:30 17.03.2012
CSM Oradea 74 65 Gaz Metan Mediaș  20:00 18.03.2012
CSŞ Giurgiu 71 79 ENERGIA  18:00 17.03.2012
BCM U Pitești 78 84 BC Mureș  17:00 17.03.2012

Etapa 28

ENERGIA 81 86 BCM U Pitești  18:00 25.03.2012
BC Miercurea Ciuc 88 96 CSM Oradea  18:00 24.03.2012
SCM U Craiova 71 90 U Mobitelco Cluj  18:00 24.03.2012
Dinamo Bucureşti 59 110 CSM București  18:00 24.03.2012
Atlassib Sibiu 68 94 BC Timișoara  19:45 25.03.2012
BC Mureș 79 93 Asesoft Ploiești  17:00 24.03.2012
Politehnica Iaşi 82 91 CSŞ Giurgiu  12:00 25.03.2012

Etapa 29

BC Timișoara 99 92 Asesoft Ploiești  19:00 31.03.2012
CSM București 95 83 Atlassib Sibiu  18:00 31.03.2012
U Mobitelco Cluj 113 78 Dinamo Bucureşti  17:00 31.03.2012
CSM Oradea 92 79 SCM U Craiova  19:00 31.03.2012
CSŞ Giurgiu 86 101 Gaz Metan Mediaș  18:00 31.03.2012
ENERGIA 85 80 BC Mureș  19:00 31.03.2012
BCM U Pitești 110 52 Politehnica Iaşi  18:00 30.03.2012

Etapa 30

Gaz Metan Mediaș 89 80 BCM U Pitești  18:00 04.04.2012
BC Miercurea Ciuc 89 96 CSŞ Giurgiu  18:00 04.04.2012
Dinamo Bucureşti 77 99 CSM Oradea  18:00 04.04.2012
Atlassib Sibiu 87 89 U Mobitelco Cluj  18:00 04.04.2012
Asesoft Ploiești 85 66 CSM București  18:00 04.04.2012
BC Mureș 85 77 BC Timișoara  18:00 04.04.2012
Politehnica Iaşi 55 97 ENERGIA  18:00 04.04.2012

Clasament  / Sezon Regulat 2011-212

LOC ECHIPA  MJ  MC
 MP  P   CM/CP
    1. Gaz Metan Mediaș   28   22    5   49   2552-2115
    2. BC Timișoara   28   21    7   49   2448-1094
    3. U Mobitelco Cluj   28   20    8   48   2347-1086
    4. Asesoft Ploiești   28   20    8   48   2301-1939
    5. CSM Oradea   28   20    8   48   2398-2067
    6. BC Mureș   28   19    9   47   2363-2162
    7. CSM București   28   19    9   47   2334-2144
    8. ENERGIA   28   16   12   44   2334-2303
    9. BCM U Pitești   28   14   14   42   2220-2168
  10. CSU Sibiu   28   13   15   41   2545-2478
  11. SCM U Craiova   28    9   19   37   2156-2355
  12. CSȘ Giurgiu   28    8   20   36   2114-2302
  13. Dinamo București   28    7   21   35   2206-2555
  14. BC Miercurea Ciuc   28    2   26   30   2244-2581
  15. CSM Poli Iași   28    0   28   28   1614-2827
  16. CS Otopeni     0    0    0     0         0

Playout

Grupa A

Playout – Locurile 14/15

BC Miercurea Ciuc 117 91 Politehnica Iaşi  18:00 11.04.2012
Politehnica Iaşi 95 89 BC Miercurea Ciuc  18:00 18.04.2012
BC Miercurea Ciuc 94 69 Politehnica Iaşi  18:00 21.04.2012

Playoff

Grupa A

PlayOff Faza I – Meciul 1

Asesoft Ploiești 71 63 CSM Oradea  20:00 11.04.2012
U Mobitelco Cluj 74 72 BC Mureș  18:00 11.04.2012
Gaz Metan Mediaș 84 69 ENERGIA  18:00 11.04.2012
BC Timișoara 84 97 CSM București  18:00 11.04.2012

PlayOff Faza I – Meciul 2

Asesoft Ploiești 64 62 CSM Oradea  18:00 12.04.2012
BC Timișoara 75 56 CSM București  18:00 12.04.2012
U Mobitelco Cluj 76 58 BC Mureș  20:00 12.04.2012
Gaz Metan Mediaș 86 71 ENERGIA  18:00 12.04.2012

PlayOff Faza I – Meciul 3

CSM București 92 80 BC Timișoara  18:00 18.04.2012
CSM Oradea 74 79 Asesoft Ploiești  18:30 18.04.2012
ENERGIA 89 69 Gaz Metan Mediaș  19:00 18.04.2012
BC Mureș 82 76 U Mobitelco Cluj  20:15 18.04.2012

PlayOff Faza I – Meciul 4

CSM București 76 77 BC Timișoara  18:30 19.04.2012
ENERGIA 72 83 Gaz Metan Mediaș  19:00 19.04.2012
BC Mureș 82 87 U Mobitelco Cluj  20:15 19.04.2012

PlayOff Faza I – Meciul 5

BC Timișoara 78 64 CSM București  20:00 22.04.2012

PlayOff Faza II – Meciul 1

Gaz Metan Mediaș 85 87 Asesoft Ploiești  18:15 28.04.2012
BC Timișoara 81 78 U Mobitelco Cluj  20:00 28.04.2012

PlayOff Faza II – Meciul 2

Gaz Metan Mediaș 90 94 Asesoft Ploiești  18:00 29.04.2012
BC Timișoara 76 72 U Mobitelco Cluj  20:00 29.04.2012

PlayOff Faza II – Meciul 3

U Mobitelco Cluj 65 70 BC Timișoara  20:00 05.05.2012
Asesoft Ploiești 96 88 Gaz Metan Mediaș  20:00 05.05.2012

Finala Mică

Gaz Metan Mediaș 95 75 U Mobitelco Cluj  18:00 12.05.2012
U Mobitelco Cluj 75 77 Gaz Metan Mediaș  18:00 16.05.2012

Finala

BC Timișoara 89 104 Asesoft Ploiești  20:00 16.05.2012
BC Timișoara 65 79 Asesoft Ploiești  20:00 17.05.2012
Asesoft Ploiești 63 55 BC Timișoara  20:00 23.05.2012
Asesoft Ploiești 80 78 BC Timișoara  20:00 24.05.2012